امروز: پنج شنبه، 10 اسفند 1402

 

جایگاه شرکت های دیجیتال در اقتصاد پساصنعتی

نود بورسی 90BOURSI :  اقتصاددانان بر این باورند که در عصر کشاورزی، داشتن زمین و سرباز مبنای قدرت بود. پس از این دوره عصر صنعتی آغاز شد. در این عصر با تشکیل سرمایه و رشد فناوری، شرکت­های بزرگ صنعتی ظاهر شدند. در این دوره کشورهایی که دارای صنایع بزرگ نفتی، خودرو، فولاد و امثال آن بودند، توانستند در اقتصاد دنیا جایگاه بالایی را از آن خود کنند. بررسی­ ها نشان می­ دهد که دوران اقتصاد صنعتی به پایان رسیده و وارد عصر پساصنعتی یا عصر دیجیتال شده‌­ایم. در دهه گذشته شاهد رشد بسیار چشمگیر شرکت­‌های دیجیتال بوده­‌ایم. برای درک بهتر میزان رشد این شرکت‌­ها، می­‌توان روند تغییر بزرگترین شرکت­‌های دنیا اشاره کرد. در سال 2006 تنها یکی از 5 شرکت بزرگ دنیا، دیجیتال بود اما در سال 2021 از 5 شرکت بزرگ، فقط یک شرکت غیردیجیتال (آرامکو عربستان) در این فهرست جای داشت. 

تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 0

ایجاد صندوق های MMF راه حل جایگزین بانک ها برای خروج سپرده حقوقی ها از بانک ها

نود بورسی 90BOURSI : با توجه به اینکه از سپرده های بانکی اشخاص حقوقی در سال 1401 مالیات گرفته می شود. تحمیل مالیات بر سپرده های پس انداز بانکی، بانکها را بر آن می دارد تا برای نگهداری پول شرکتها از راه حل های جایگزین استفاده کنند، لذا صندوق های «سرمایه گذاری در ابزارهای با سررسید کوتاه مدت» به عنوان جایگزینی برای حساب‌های بانکی می توانند ایجاد شوند. این صندوقها، غالباً با مجوز نهادهای ناظر بازار سرمایه و در قالب صندوق سرمایه گذاری مشترک و در زمره صندوق های سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت شکل می گیرند؛ صندوق هایی کم ریسک با بازدهی بالاتر از نرخ های پایین سپرده های کوتاه مدت بانکی که بر روی اسناد خزانه، گواهی های سپرده و سایر ابزارهای با درآمد ثابت با سررسید کمتر از یک سال سرمایه گذاری می کنند. 

تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 5

تغییر دامنه نوسان بورس‌ها با شیوع ویروس کرونا

نود بورسی | 90BOURSI : شیوع کرونا منجر به ایجاد تلاطم و شرایط نامتعارف در بازارهای مالی دنیا شد. اقدامات گسترده­‌ای توسط بورس‌­ها به منظور مدیریت این شرایط انجام شد که تغییر دامنه نوسان یکی از آن­ها است. در ادامه تغییرات ریزساختار بازار توسط بورس‌­های آسیایی برای مدیریت شرایط جدید شرح داده شده است.  

تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 0

انتشار انواع صکوک جهت تامین سرمایه در گردش

نود بورسی | 90BOURSIبا توجه به اینکه مدیریت تأمین مالی و سرمایه در گردش از مهمترین بخش های مدیریت در سازمانهای تولیدی است که نقش بسیار مهمی در آینده بنگاه‌های اقتصادی ایفا می کند، تأمین مالی جهت این امر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بدون شک یکی از روشهایی که برای بهبود وضعیت سرمایه در گردش می تواند مورد استفاده قرار گیرد، بهره گیری از ابزارها و منابع بازار سرمایه و انتشار انواع اوراق بهادار است. برای تحقق این مهم، می توان جهت تأمین مالی سرمایه در گردش بنگاهها و شرکتهای اقتصادی، از طریق طراحی و انتشار برخی از اوراق بهادار اسلامی (صکوک) اقدام نمود. 


تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 6

تداوم اتخاذ سیاست‎های ناکارآمد در بازار سرمایه

نود بورسی 90BOURSI : در حالی که امروزه تمامی مدیران بورس به دنبال راه حلی برای ارتقا و پویایی بازار سرمایه هستند، اما کماکان به نظر می‎ رسد تصمیمات و سیاست‌های اخیر هیچگونه تاثیری بر ثبات بازار نداشته باشد. یکی از مباحثی که اخیرا نیز مورد بررسی قرار گرفته و زمزمه آن مجدداً به گوش می‎رسد، بسط یا حذف موقت دامنه نوسان است. در این خصوص معتقدم با توجه زیانی که بیشتر سرمایه‎‌گذاران با آن مواجه شدند، اجرای این سیاست فقط می‎‌تواند برای سرمایه‎‌گذران کلان خبری خوشایندی باشد تا برای سرمایه‎ گذران خرد. 

تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 0

محدویت ابطال در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

نود بورسی 90BOURSI : وقوع کرونا منجر به ایجاد شرایطی بحرانی و ادامه­‌دار در بورس­‌های اوراق بهادار شد. کارشناسان بر این باورند که این، بزرگترین بحران مالی تاریخ بازارهای مالی است. در چنین شرایطی بورس‌­ها و سازمان‌های بورس، اقدام به اخذ تدابیری کردند که بتوانند از میزان آثار مخرب بحران بر بازارهای خود بکاهند. از جمله این تدابیر می­‌توان به نحوه­ی مواجهه با صندوق‌­های سرمایه‌­گذاری مشترک اشاره کرد.

تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 2

استفاده از پتانسیل بازار رمز ارزها در بورس های اوراق بهادار

نود بورسی | 90BOURSI : برخی از بورس­‌های اوراق بهادار به منظور استفاده از پتانسیل رمز ارزها اقدام به نوآوری­ هایی کرده­اند که از جمله آن­ ها می­‌توان به راه‌­اندازی ابزارهای مشتقه مبتنی بر رمرزارز اشاره کرد. در ادامه به شرح این مورد پرداخته شده است.به منظور بهره­برداری از پتانسیل رمز ارزها دویچه بورس آلمان در ژوین سال 2020 میلادی برای اولین بار در دنیا اقدام به طراحی ابزار مبتنی بر رمرزارز نمود. این بورس اسناد قابل معامله در بورس  (ETN) مبتنی بر بیت­کوین را راه­اندازی کرد. سرمایه­گذاران با استفاده از این اسناد می­توانند بازدهی ساده یا بازدهی همراه با اهرم بیت­کوین را بدون سرمایه‌­گذاری مستقیم در بیت­کوین بدست آورند. 

تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 1

تاثیر نرخ تسعیر ارز در لایحه بودجه 1401 بر بازار سرمایه

نود بورسی | 90BOURSI : بعد از بررسی تغییرات لایحه بودجه 1401 نسبت به قانون و لایحه بودجه سال 1400 با تأکید بر اثرات آن بر بازار سرمایه متوجه این موضوع می شویم که نرخ تسعیر دلار در لایحه بودجه 1401 برابر 230,000 ریال پیش بینی شده است این درحالی است که در قانون بودجه 1400 نرخ دلار برای واردات کالاهای اساسی 42,000 ریال و برای تسعیر ارز شرکت­های دولتی 175,000 ریال پیش بینی شده بود. حذف نرخ ارز ترجیحی در لایحه بودجه 1401 برای واردات کالاهای اساسی یکی از مباحث چالش برانگیز در میان صاحب­‌‌نظران و فعالان اقتصادی است. موافقان حذف ارز ترجیحی بر این باورند که در سال‌های اخیر اختصاص ارز ترجیحی به واردات کالاهای اساسی قادر به کنترل گرانی و تورم نبوده است و در مقابل، مخالفان حذف آن عنوان می­کنند حذف ارز ترجیحی، یکباره نوعی هیجان و شوک را به اقتصاد وارد می کند و علاوه بر قیمت کالاهای اساسی، قیمت‌های نسبی را نیز تغییر می‌دهد.

تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 3

پاداش شگفت‌انگیز به افشاکنندگان دستکاری در بازار

نود بورسی | 90BOURSI : بورس­‌های اواراق بهادار به منظور حمایت از سرمایه­‌گذاران و افزایش اعتماد به بازار در سال­‌های اخیر اقدام به تعریف برنامه­ سوت­‌زنی کرده‌­اند. بر اساس این برنامه چنانچه شخصی اقدام به ارسال اطلاعات مفید در ارتباط با انجام انواع تخلفات در بازار به سازمان بورس کند و این تخلف به اثبات برسد برای وی پاداشی مشخص تعریف می­‌شود به عنوان مثال کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا نرخ 10 تا 30 درصد جریمه، کانادا 5 تا 15 درصد جریمه، کره‌­جنوبی 5 تا 20 درصد مبلغ جریمه را به عنوان پاداش برای سوت‌­زن در نظر گرفته‌­اند.

تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 0

چرایی عدم افشا دستکاری‌های بازار

نود بورسی | 90BOURSIدر بورس­‌های پیشرفته­‌ی دنیا نهادهای ناظر بازار اعم از بورس یا سازمان بورس به صورت پیوسته و شفاف اقدامات خود را به منظور جلوگیری از وقوع هر نوع تقلب یا تخلف افشا می­‌کنند. در گزارش‌­های منتشره توسط نهادهای ناظر به سادگی می‌­توان تعداد تذکرات شفاهی، تذکرات کتبی، تعداد تخلفات منجر به تشکیل پرونده، میزان جرایم اخذ شده، نام کارگزاران متخلف و هویت اشخاص دستکاری­‌کننده بازار را مشاهده کرد. بورس­‌های همچون بورس نیویورک علاوه بر افشا هویت شخص دست‌کاری کننده، جزییات مربوط به دادگاه و حکم دادگاه را نیز افشا برای عموم افشا می­‌کنند. 

تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 5

تله‌ای با نام افزایش دامنه نوسان

نود بورسی 90BOURSI : مدتی است که در بازار سرمایه صحبت­‌های فراوانی حول حذف دامنه نوسان و عدم وجود دامنه نوسان در سایر بورس­های اوراق بهادار شنیده می‌­شود. در این راستا تعداد قابل توجهی از فعالان بازار به حمایت از طرح افزایش دامنه یا حذف آن پرداختند و این مساله در حدی پیش رفت که رئیس سازمان بورس در سخنرانی هفته پیش خود بر موافقت سازمان بورس با این مساله و اجرای آن به صورت گام به گام اشاره کرد. 

تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 0

چالش دستکاری قیمت در بازار رمزارزها و بورس های اوراق بهادار

نود بورسی 90BOURSI : یکی از روش­‌های دستکاری بازار سهام استفاده از معاملات چرخشی است. در این نوع از معاملات، دستکاری­ کننده موقعیت خرید یا فروش در سهام اخذ می­کند و قیمت سهم را به صورت ساختگی دچار رشد یا افت شدید می­کند. سپس در زمان مناسب اقدام به اخذ موقعیت معکوس در سهام رشد (افت) کرده می­کند. به عبارت دیگر برای این نوع دستکاری دو حالت قابل تصور است. در حالت اول، دستکاری­کننده با استفاده از این استراتژی، ابتدا اقدام به خرید سهام و ایجاد تقاضای کاذب در سهم و در نتیجه بالا بردن قیمت می­‌کند و پس از رشد قیمت، سهام را در قیمت بالا به سایر سرمایه­‌گذران می­‌فروشد و از بازار خارج می­‌شود. حالت دوم این استراتژی معکوس است یعنی دستکاری­کننده ابتدا اقدام به اخذ موقعیت فروش می­کند و پس از افت قیمت اقدام به خرید سهام خود با قیمت کمتر می­‌کند و از محل اختلاف قیمت مصنوعی سود می ­کند.

تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 0

انحراف شاخص کل از واقعیت

نود بورسی 90BOURSI : در شرایط کنونی بازار، شاخص کل بورس نمایانگر وضعیت بازار سرمایه نیست و شاهد انحراف آن از وضعیت بازار هستیم. مطابق بررسی­های انجام شده در تمام بورس­های اوراق بهادار دنیا برای محاسبه شاخص در طی روز از قیمت آخرین معاملات شرکت­ها استفاده می­شود. شایان ذکر است که در بازار سرمایه ایران از قیمت پایانی به جای آخرین معامله استفاده می­شود. این در حالی است که به علت وجود حجم مبنا در محاسبه قیمت پایانی در بیشتر مواقع، قیمت پایانی با قیمت آخرین معامله تفاوت معنا‌داری دارد. این مساله بویژه زمانی بیشتر محسوس است که شاهد وجود صف در نماد هستیم. به عبارت بهتر سهم در صف فروش قرار دارد و آخرین معامله در 5- درصد انجام شده است در حالی که قیمت پایانی سهم ممکن است حتی مقداری مثبت محاسبه شود.

تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 5

چرایی اختلاف شاخص کل با شاخص هم‌وزن

شاخص کل (شاخص کل ارزش وزنی) بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای سال 1400 تا پایان آبان ماه این سال با 6 درصد رشد همراه بوده است. این در حالی است که شاخص هم­ وزن (شاخص کل هم­ وزن) در مدت مشابه حدود 13 درصد افت داشته است. اما دلیل این اختلاف چیست؟ دامنه شمول هر دو شاخص مشابه بوده و شرکت­های موجود در این شاخص ­ها یکسان و برابر است، اما وزن­دهی شرکت­ها متفاوت بوده و اختلاف بازدهی این دو شاخص ناشی از تفاوت وزن شرکت­ها در هریک از شاخص ­های یاد شده است.


تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 0

راهکار بورس های اوراق بهادار در مقابل رمزارزها

نود بورسی 90BOURSI : با توجه به اینکه بازار رمز ارزها بخشی از سرمایه­ های خرد و کلان کشورها را جذب کرده، توانسته آثاری نیز بر بخش­های مختلف اقتصادی از جمله بازار سرمایه داشته باشد. مطالعات زیادی در این حوزه انجام شده است که نشان از وجود ارتباط بین بازارهای سرمایه و بازار رمز ارزها دارد. پژوهشگران بر این باورند که رونق رمز ارزها منجر به کاهش استقبال سرمایه­ گذاران از بازار سرمایه، تسری نوسان­های بازار رمز ارز به بازار سرمایه و خروج نقدینگی از این بازار شده است.

تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 0

بررسی دامنه نوسان در بورس‌های دنیا

 یکی از اهداف اصلی ناظران بورس‌های اوراق بهادار، اطمینان از منصفانه، کارآمد و شفاف بودن بازارها است. نوسانات شدید قیمتی می­تواند اهداف یادشده و همچنین یکپارچگی بازارهای اوراق بهادار را تضعیف کرده و اعتماد سرمایه­گذاران به بازارها را کاهش دهد. بدین منظور تمامی بورس‌ها از سازوکارهای ویژه‌ای برای کنترل نوسانات قیمتی استفاده می‌کنند.


تاریخ: 11 دی 1348 دیدگاهها: 0