امروز: چهارشنبه، 12 مهر 1402

 
10/8 1400

نود بورسی | 90BOURSIدر روز چهارشنبه 8 دی ماه گرچه از اول تا اواسط بازار، روند خوبی داشتیم اما بعد از آن بازاری متعادل رو به منفی را شاهد بودیم. شرکت های گروه خودرو خوب و مثبت معامله می‌شدند ولی بعد قیمت ها عقب نشینی کردند. در گروه بانکی هم بانک ملت صف خرید شد و صف آن عرضه شد. در کل گروه بانکی عملکرد بهتری داشتند. با توجه به اینکه هم از نظر ارزش معاملات خرد و شاخص کل روی مقاومت هستیم بسیاری از فعالان بازار در این سطوح قیمتی، شناسایی سود می کنند و رفتار محافظه کارانه را در دستور کار خود قرار می دهند. بنابراین شاهد افزایش عرضه ها در این سطوح قیمتی بودیم.

امروز نرخ دلار نیما به 24,622 رسید که در سقف سال 1400 قرار دارد و شاهد کم شدن اختلاف آن با قیمت دلار بازار متشکل ارزی هستیم. شایان ذکر است در صورتی که این اختلاف به 5 درصد برسد تاثیر مثبتی بر سود شرکت های صادراتی خواهد داشت. 

مطابق روزهای گذشته امروز نیز شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم بطوری که 455 میلیارد تومان از بازار خارج شد و ارزش معاملات خرد هم به بالای 4 هزار میلیارد تومان رسید. با توجه به اینکه ارزش معاملات گارد صعودی گرفته است باید بالای 5 همت تثبیت شود که یک سیگنال برای فعالان بازار برای رشد باشد و اگر ارزش معاملات چند روز زیر 4 هزار میلیارد تومان بیاید سیگنال بدی به بازار مخابره می کند. 

بر اساس گزارش ماهانه شرکت ها، گزارش های 9 ماهه خیلی خوبی خواهیم داشتیم و p/e فوروارد شرکت ها زیر نرخ بهره بدون ریسک می باشد. اگر یک هیجان منفی از جانب مذاکرات هسته ای بخواهد اتفاق بیفتد بازار سرمایه چند روزی درگیر می شود و چون شرکت ها با دلار نیما قیمت گذاری می شوند و ریسک های بازار سرمایه برداشته می شود و می توانیم دوباره شاهد ورود نقدینگی به بازار سرمایه باشیم.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود