امروز: سه شنبه، 18 بهمن 1401

 
10/11 1348

نود بورسی | 90BOURSI : سهیلا نقی پور کارشناس و تحلیل گر بازار سرمایه، مدیر معاملات برخط کارگزاری بانک صادرات ایران

امروز شنبه 27 آذرماه 1400 بازار سرمایه کار خود را با خبر واریز 50 همت نقدینگی و سهام به صندوق تثبیت آغاز کرد و شاخص کل بورس توانست با رشد بیش از 12 هزار واحدی کانال ۱.۳ میلیون واحد را باز پس بگیرد. اما هجدهمین روز متوالی خروج پول حقیقی را داشتیم و در نهایت 101 میلیارد تومان خالص خروج پول حقیقی را شاهد بودیم.در این بین نقش گروه خودرویی در تغییر روند بازار بسیار پررنگ بودخبر افزایش نرخ خودروهای تولیدی ایران خودرو و سایپا، پالس مثبتی به بازار بوده و شاهد صف خرید در لیدر بازار سرمایه نماد خودرو و همچنین دیگر نمادهای خودرویی بودیم اما برای بازگشت شاخص به روند صعودی، بورس نیازمند ثبات بیشتری است.به نظر می رسد بعد از انتشار صحبت های رییس جمهور و 10وعده ای که برای نجات بورس دادند اعم از : اصلاح سریع وضعیت بازار - عدم تصمیمات خلق الساعه و ثبات در قوانین و مقررات - رفع معضل قیمت گذاری - حل مشکل دامنه نوسان – عدم دستوری اداره کردن بازار – عدم تبدیل شدن بورس به محل جبران کسری بودجه دولت – فعال کردن صندوق حمایت و تثبیت بازار سرمایه – انتشار موثر اوراق بهادار برای پوشش مخاطرات سهامداران خرد – کاهش نرخ مالیات شرکت ها از 25 تا 10 درصد – ممنوعیت نوسان‌گیری آگاهانه و غیر آگاهانه حقوقی ها ، بازار واکنش مثبت نشان داده و از تعداد صف های فروش کم شد.

مجدد اخباری در خصوص از سرگیری مذاکرات برای بازگشت به توافق هسته ای مخابره شده است و در واقع واشنگتن اعلام کرده که همچنان  درصدد بازگشت به توافق هسته ای است .از طرفی افزایش واردات نفت چین از ایران را شاهد هستیم. پالایشگاه‌های خصوصی چینی واردات نفت ایران در ماه میلادی گذشته، بدنبال دریافت سهمیه های واردات جدید از دولت افزایش دادند. 

در اخبار منتشر شده از بودجه، خبرها بیانگر این بود که در لایحه به غیر از یکی‌ دو مورد همگی مثبت بودند. در بودجه سال ۱۴۰۱ فروش نفت را منطقی تر از سال گذشته بسته بودند. همچنین ارز ۴۲۰۰ تومانی را نیز حذف کرده بودند و نرخ ارز‌‌‌ را روی ۲۳ هزار تومان محاسبه کرده بودند که از نکات مثبت ماجرای بودجه ۱۴۰۱ بود.

بودجه همچنان کسری دارد و احتمال بر این است که کسری بودجه در حدود ۳۰۰ همت کسری باشد. نکته جنجالی‌ای که برای بازار مهم بود و شوک منفی به بازار داد، این بود که نرخ سوخت گاز صنایع بزرگ کشور را همتراز با نرخ خوراک پتروشیمی‌های گازی قرار دادند.   

دسته بندی: بورس
نظرات: 0 نویسنده: 90boursi
این خبر را به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود